Stair steps
Article No. 15902

H 38mm, 38×38, grey, sand, iso FR
Grille item 15902 – Specifications
| Plate dimension | 573 x 3658 mm |
| Reinforced edges | Both sides (yellow border) |
| Height | 38 mm |
| Pattern | 38 x 38 mm |
| Profile thickness | 6.5 / 5mm |
| Opening | 32 x 32 mm |
| Open area | 67% |
| Weight | 18.6 kg/m2 |
| Weight per plate | 38.9 kg |
| Surface | Finely divided silica sand |
| Color | Grey (RAL 7001), yellow front (RAL1003) |
| Plastic raw material | Isophthalic polyester |
| Fire resistance | ASTM E84-05, Class 1 |
| Flame spread | < 25 |
| Temperature range | -20°C/80°C |
| Electrical conductivity | Insulating |
| Max recommended length | 1m |


The illustration shows how the stair railing has
Reinforced edge on each long side.
Get in touch for a no-obligation chat!
Contact usOr read more about our products and services here
Services
We are experts in fiberglass and offer a wide range of services from drawing to installation.
Our services

