Cast gratings
Article No. 15002

H 12mm, 38×38, yellow, smooth, ve FR
Grille article 15002 – Specifications
| Plate dimension | 1219 x 3658 mm |
| Height | 12 mm |
| Pattern | Square, 38 x 38 mm |
| Profile thickness | 6.5/5mm (top/bottom) |
| Opening | 32 x 32 mm |
| Open area | 68% |
| Weight | 6.1 kg/m2 |
| Weight per plate | 27.2 kg |
| Surface | Sanded / flat |
| Color | Yellow (RAL 1003) |
| Plastic raw material | Vinyl ester |
| Fire resistance | ASTM E84-05, Class 1 |
| Flame spread | < 25 |
| Temperature range | -40°C/110°C |
| Electrical conductivity | Insulating |
Get in touch for a no-obligation chat!
Contact usOr read more about our products and services here
Services
We are experts in fiberglass and offer a wide range of services from drawing to installation.
Our services

