Cast gratings
Article No. 15035

H 38mm, 25×25, grey, sand, iso FR
Grille article 15035 – Specifications
| Plate dimension | 1225 x 3665 mm |
| Height | 38 mm |
| Pattern | Square, 25 x 25 mm |
| Profile thickness | 9 / 6 mm (top / bottom) |
| Opening | 17 x 17 mm |
| Open area | 48% |
| Weight | 21.5 kg/m2 |
| Weight per plate | 95.9 kg |
| Surface | Finely divided silica sand |
| Color | Grey (RAL 7001) |
| Plastic raw material | Isophthalic polyester |
| Fire resistance | ASTM E84-05, Class 1 |
| Flame spread | < 25 |
| Temperature range | -20°C/80°C |
| Electrical conductivity | Insulating |


Get in touch for a no-obligation chat!
Contact usOr read more about our products and services here
Services
We are experts in fiberglass and offer a wide range of services from drawing to installation.
Our services

