Fastening materials
Article No. 16002

M-clip, PG 19mm, 316L
M-Clip 16002 – Specifications
| Type | M-Clip, PG (profile grating 15510 & 15513) |
| Length | 55mm |
| Width | 15mm |
| Height | 30mm |
| Weight | 30g |
| Center-center opening | 38 mm |
| Hole | 7mm |
| Bolt | M6 |
| Material | 316L |
| Plate thickness | 2mm |
Sample images

General info
We have a large selection of different types fastening material in 316L and can make our recommendations on which type should be used. All fastening materials can be ordered with the corresponding bolt and nut in A4 quality.
Contact usGet in touch for a no-obligation chat!
Contact usOr read more about our products and services here
Services
We are experts in fiberglass and offer a wide range of services from drawing to installation.
Our services

