Fastening materials
Article No. 16080

Rubber foot, NBR
Rubber foot 16080 – Specifications
| Type | Rubber feet for gratings |
| Material | NBR |
| Height | 32 mm |
| Opening | 7mm |
| Length | 31mm |
| Width | 33 mm |
| Height above floor | 13 mm |
| Weight | 27g |
Sample images


General info
We have a large selection of different types of fasteners in 316L and can give our recommendations on which type should be used. All fasteners can be ordered with the corresponding bolts and nuts in A4 quality.
Contact usGet in touch for a no-obligation chat!
Contact usOr read more about our products and services here
Services
We are experts in fiberglass and offer a wide range of services from drawing to installation.
Our services

