Profile-based grating
Article No. 15514

H 38mm, opening 14mm, black, sand-coated, fe FR (Offshore Grating)
Gitterrist artikkel 15514 – Spesifikasjoner
| Plate dimension | 1000 x 6000 mm |
| Height | 38 mm |
| Profile distance | 29 mm |
| Opening between profiles | 14 mm |
| I-profil tykkelse | 15mm |
| Open area | 48% |
| Weight | 21.5 kg/m2 |
| Weight per plate | 129kg |
| Surface | Sandbelagt |
| Color | Black (RAL 9004) |
| Plastic raw material | Phenol |
| Fire resistance | ASTM E84-05, Class 1 |
| Flame spread | < 25 |
| Temperature range | -40C / 60C |
| Electrical conductivity | Conductive, EN 13463-1, EN 50014 |


Get in touch for a no-obligation chat!
Contact usOr read more about our products and services here
Services
We are experts in fiberglass and offer a wide range of services from drawing to installation.
Our services

