Fastening materials
Article No. 16014

Top clip
Top clip 16014 – Specifications
| Type | Top clip |
| Length | 60mm |
| Width | 30mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 81g |
| Center-center opening | 40mm |
| Hole length | 20mm |
| Hole width | 10mm |
| Bolt | M8 |
| Material | Galvanized |
| Plate thickness | 3mm |
General info
We have a large selection of different types of fasteners in 316L and can give our recommendations on which type should be used. All fasteners can be ordered with the corresponding bolts and nuts in A4 quality.
Contact usGet in touch for a no-obligation chat!
Contact usOr read more about our products and services here
Services
We are experts in fiberglass and offer a wide range of services from drawing to installation.
Our services

